09191210119

چرا پله های چوبی اینقدر محبوب هستند؟

دلیل اصلی که اکثر مردم چوب را برای راه پله های خود انتخاب می کنند زیبایی شناسی است، به ویژه در داخل خانه. راه پله های چوبی به اتاق گرما می بخشد و هوای سبک روستیک را به دکوراسیون شما می بخشد. پله‌های چوبی همه‌کاره هستند و می‌توانند در رنگ‌ها/نقش‌های مختلفی ارائه شوند، بنابراین به راحتی می‌توان ظاهری براق و مدرن به دست آورد.

یکی دیگر از مزایای پله های چوبی، خواص عمومی مواد آن است. پله های چوبی زیر پا دلپذیر هستند، به راحتی تمیز می شوند و می توانند تا 35 سال در فضای باز دوام بیاورند. آنها مطلوب هستند و در صورت تصمیم به فروش، ارزش خانه شما را افزایش می دهند. پله های چوبی نیز سازگار با محیط زیست هستند (به شرط اینکه چوب پایدار تهیه کنید ).

پله های چوبی در ایران بسیار محبوب هستند. دو نوع رایج الوار مورد استفاده برای پله ها کاج (به دلیل مقرون به صرفه بودن) و راش (به دلیل دوام) هستند. با این حال، اکثر چوب های سخت نیز برای راه پله مناسب هستند. این شامل گردو ، بلوط است.

چند عامل وجود دارد که یک پله چوبی خوب را می سازد. اگر به فکر ساختن پله های چوبی هستید، این مواردی هستند که باید به آنها توجه کنید.

 1. ضخامت تخته ها چقدر است؟

هرچه تخته پله ها ضخیم تر باشد، دوام بیشتری خواهد داشت. با این حال، خیلی ضخیم استفاده نکنید زیرا ممکن است مواد برای استفاده خیلی سنگین باشد. شما باید حد وسطی پیدا کنید که برای اندازه و ارتفاع راه پله، ترافیک احتمالی اطراف خانه و انواع چوب موجود مناسب باشد. ما برای کف پله ها ضخامت حدود 2 الی 4 سانت را پیشنهاد میکنیم . البته کاور های پله فلزی حدود 10 سانت بصورت باکس ساخته میشوند که انها هم در قسمت کف 18 میلیمتر ضخامت دارند .

 1. نوع چوب و نگرانی تولید کنندگان

مطمئن شوید که از چوب مناسب برای راه پله استفاده می کنید. چوب های نرم به ندرت آنقدر بادوام خواهند بود که بتوانند راه پله ای بادوام داشته باشند. هر نوع چوب محدوده قیمت متفاوتی دارد، بنابراین در هنگام انتخاب، بودجه خود را در نظر داشته باشید. همچنین باید توجه داشته باشید که یافتن برخی از چوب ها ممکن است بیشتر از سایرین طول بکشد – برای مثال، چوب اش ممکن است همیشه به راحتی در دسترس نباشد. بر این اساس بازسازی خود را برنامه ریزی کنید.

 1. ابعاد و دستورالعمل ها

یک راه پله خوب باید از دستورالعمل های استاندارد های ایران برای پله ها پیروی کند. این امر عرض و ابعاد پله را برای به حداکثر رساندن ایمنی دیکته می کند. در اینجا با آنها مشورت کنید .

با درک برخی از ملاحظات اساسی، اکنون می توانید جستجوی الهام را آغاز کنید. برای کمک به شما برای اطمینان از اینکه طراحی پله های چوبی شما منحصر به فرد است، متناسب با خانه شما است و برای سال های آینده شما را شاد می کند، در اینجا برخی از بهترین ایده های پله چوبی در خانه های مدرن آورده شده است.

ایده های طراحی پله های چوبی

روی پله ( دماغه )

صفحه روی کف پله ( دماغه پله )
صفحه روی کف پله ( دماغه پله )

لبه افقی پله به عنوان دماغه شناخته می شود. اینجا جایی است که بیشتر ترافیک پیاده روی خواهد داشت و بنابراین بیشترین سایش را خواهد دید. برای تقویت پله های چوبی در برابر این امر، برخی از صاحبان خانه ترجیح می دهند که از روکش های سخت مثل بلوط و گردو را در بالای پله قرار دهند. این یک لایه محافظ ایجاد می کند که پله های چوبی زیر آن را برای سال های زیادی بکر نگه می دارد.

سکوی فرود یا پاگرد پله

پاگرد پله چوبی
پاگرد پله چوبی

سکوی فرود ( پاگرد ) یک منطقه مسطح بزرگ در یک پله است که معمولاً به سمت وسط یا فقط در ابتدا قرار دارد. سکوهای فرود مکانی برای استراحت در طول صعود فراهم می کند و همچنین امکان قرار دادن پله ها در گوشه ها را برای شما فراهم می کند. آنها همچنین اطمینان می دهند که شیب پله ها خیلی تند نباشد. می‌توانید مانند تصویر بالا، چندین سکوی فرود در یک پله داشته باشید.

کف پله و جزئیات

کف پله و جزئیات
کف پله و جزئیات

جزئیات راه پله شما می تواند تأثیر شدیدی بر زیبایی و عملکرد کلی داشته باشد. پرورش طرح راه پله متناسب با پس زمینه خانه شما یک راه عالی برای ارائه حس دکوراسیون یکپارچه است – به عنوان مثال، توهم نوری تصویر بالا.

هندریل پله

هندریل دیواری پله
هندریل دیواری پله

هندریل یا دسته نرده ایده خوبی برای اطمینان از ایمنی پله های شماست. این امر به ویژه اگر در خانواده خود فرزندان کوچکتر یا افراد مسن‌تری داشته باشید که ممکن است در معرض خطر سقوط قرار داشته باشند، صادق است. نصب یک هندریل به دیوار به اعضای خانواده کمک می کند تا تعادل خود را به راحتی پیدا کنند و بدون ترس از پله های شما راه بروند.

نرده چوبی پله :

نرده چوبی پله
نرده چوبی پله

نرده نوع دیگری از صراحی و هندریل پله است که خانواده شما را ایمن نگه می دارد. نرده هایی که به کف متصل می شوند محکم تر از نرده های دیواری هستند، زیرا حجم بیشتری دارند و در واقع می توانند مانع سقوط شما شوند .

الوار مدرن برای کفپوش پله :

الوار های مدرن برای کف پله
الوار های مدرن برای کف پله

الوار مهندسی شده یک ماده مدرن است که دنیای طراحی را طوفانی می کند. نسبت به چوب معمولی ارزان تر، بادوام تر و ضد آب تر است. در مورد نمونه های بیشتر از چوب مهندسی شده اینجا بخوانید .

کف پله تمام چوب

کف پله های تمام چوب
کف پله های تمام چوب

پله فضای باز :

پله چوبی فضای باز
پله چوبی فضای باز

ممکن است در مقطعی از زندگی خود عبارت «پلکان در جنگل» را شنیده باشید. این عبارت اشاره ای به پلکان های اسرارآمیز است که گاهی در جنگل ها یافت می شود و ظاهراً به هیچ منجر نمی شود. در حال حاضر، شما نیازی به نصب یک راه پله به هیچ کجا در ملک خود ندارید – اما داشتن یک راه پله چوبی در فضای باز مطمئناً بخشی از این عرفان عجیب و غریب را تسخیر می کند.

درب محافظ برای پله با چوب تیره

درب محافظ برای پله با چوب تیره
درب محافظ برای پله با چوب تیره

این دروازه چوبی زرق و برق دار به عنوان یک مانع محافظ برای پله ها عمل می کند. فرقی نمی‌کند از یک کودک محافظت کنید یا از حیوانات خانگی کم‌چابک .

پله های چوبی پوشیده :

پله های چوبی پوشیده با نرده های سراسری
پله های چوبی پوشیده با نرده های سراسری

بدون شک بهترین مکان برای راه پله چوبی داخل خانه است. زمانی که از چوب محافظت و نگهداری شود ، ماندگاری بیشتری خواهد داشت و رنگ‌های روشن چوب، گرمای طبیعی را به هر اتاقی می‌آورند.


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

 • پله معلق: زیبایی معلق در فضا
  پله های معلق، که به عنوان پله های شناور نیز شناخته می شوند، نوعی پله هستند که به نظر می رسد بدون هیچ گونه حمایتی از دیوار یا تیرچه ها در هوا معلق هستند.
 • خلاقیت در طراحی پله‌های چوبی
  با استفاده از چوب در طراحی پله‌ها، حس گرما و صمیمیت طبیعت را به خانه خود بیاورید. پله‌های چوبی حس آرامش و زیبایی را به فضای شما می‌بخشند و با هر نوع دکوراسیونی به خوبی ست می‌شوند.
 • انتخاب بهترین چوب برای پله
  انتخاب چوب پله مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنم: مقاومت و دوام: زیبایی و تناسب با دکوراسیون: بودجه
 • اجرای نرده و دسته نرده چوبی پله: راهنمای گام به گام
  نرده و دسته نرده چوبی، عنصری زیبا و کاربردی برای پله ها هستند که علاوه بر حفظ ایمنی، به زیبایی دکوراسیون منزل شما نیز می‌افزایند. اجرای صحیح نرده و دست انداز چوبی، نیازمند دقت و ظرافت است
 • چوب کاری پله + آموزش و ابزار کار
  چوبکاری پله راهی عالی برای افزودن گرما، زیبایی و ارزش به خانه شماست. می توان از آن برای ایجاد ظاهری کاملاً جدید برای راه پله موجود شما یا برای مطابقت با دکوراسیون موجود شما استفاده کرد.
 • چوبکاری پله، زیبایی و ظرافت را به خانه شما می‌آورد.
  چوبکاری پله، یکی از راه‌های زیبا و اصیل برای ارتقای دکوراسیون منزل و افزایش استحکام و طول عمر پله‌ها است. این هنر دیرینه، با استفاده از انواع چوب‌های طبیعی و طرح‌های متنوع، می‌تواند زیبایی و ظرافت را به فضای خانه شما هدیه دهد.